תפריט צד

Drupal VS Sharepoint

השבוע בזירה מתמודדים ראש בראש שניים כ"כ שונים שזה אפילו לא בטוח שמדובר על אותו ענף ספורט:
מימין דרופל המביאה מערכת ניהול תוכן וסביבת פיתוח מבוססת קוד פתוח לאתרי אינטרנט, רשתות חברתיות, מסחר כו'.
משמאל SHARPOINT של מיקרוסופט המשמשת ארגונים כמערכת שיתוף ידע עם סדרת מוצרים המיועדים לשיתוף וניהול פנים ארגוניים.

שתיהן בשוק החל מ 2001 ובמקרים מסויימים נבחן את שתי החלופות לצורך הקמת אתר אינטרנט ארגוני. בשאלה האם לפתח אתר אינטרנט באמצעות SHAREPOINT קיימת הנחה מובלעת כי בארגון כבר קיימת ממילא מערכת SHAREPOINT המשמשת לשיתוף ידע, וסביר שגם כח אדם מימן בתחום. נציין גם כי במידה ובארגון קיימת חיבה יתרה למוצרי מיקרוסופט ניתן לבחור גם בפלטפורמות חופשיות מבוססות ASP דוגמת אומברקו (http://umbraco.com/) המצוינת.

לצורך ההשוואה נבחן את שתי המערכות על פי מספת מדדים המתחלקים לשלוש קטגוריות:

  • מאפייני המוצר
  • מאפייני שימוש
  • מאפיינים טכניים

מאפייני המוצר

שימוש עיקרי

דרופל משתמשת כסביבת ניהול חוויית אינטרנט מלאה למשמשי קצה, מנהלי תוכן ואדמיניסטרטורים לשליטה אחודה בתוכן, מדיה, תקשורת, פרסום חברתי וכיו"ב. SHAREPOINT לעומתה משמשת על פי הגדרתה כמערכת ניהול ידע ותהליכים בארגון.

רשיונות שימוש

דרופל מפותחת ומחוחזקת על ידי קהילת מפתחים פעילה מסביב לעולם והיא דוגמה לפרויקט קוד פתוח. דרופל נמצאת תחת רשיון GNU ומאפשרת לכל אדם להתקין, לשנות ולהפיץ את התוכנה ללא תשלום. SHAREPOINT היא חלק מסדרת מוצרים של מיקרוסופט. רשיון השימוש נע בין 55,000$ ל 80,000$.

מחזורי עדכון

דרופל מתעדכנת באופן תדיר על ידי קהילת המפתחים. למרות (ובזכות) הנגישות של הקוד, תיקוני אבטחה וביצועים עולים בממוצע פעם בחודש. ב SHAREPOINT קצב העדכונים הממוצע הוא אחת לחודשיים.

תבניות עיצוב

דרופל מציעה מאות תבניות עיצוב, הניתנות לשינוי והתאמה מלאים. SHAREPOINT מציעה מגוון מסויים של תבניות אך נופלת מדרופל במגוון ובכלים לעיצוב רספונסיווי (מותאם למובייל) בשל היכולת המובנית של דרופל לאמץ טכנולוגיות מתקדמות, דוגמת BOOTSTRAP כערכת עיצוב בסיסית.

מאפייני שימוש

התאמות (customizationׂ)

דרופל, בהיותה מבוססת קוד פתוח, מאפשרת שינויים ללא גבול במבנה ובתפקוד, הן בצד השרת והן בצד הלקוח. קיימים מעל 20,000 מודולים והרחבות לדרופל וניתן לפתח הרחבות נוספות ללא הגבלה, לפי מתודולוגיות הפיתוח של דרופל. SHAREPOINT לעומתה מציגה סט של יכולות מוגבל כמות שהיא. קיימת אפשרות לפיתוח הרחבות אך עלות וזמן הפיתוח ארוכים לאין שיעור. בהשוואה לגמישות בארכיטקטורת התוכנה של דרופל, SHAREPOINT סובלת ממורכבות רבה ותלות בין רכיבי התוכנה.

שידרוגים

שידרוג גרסאות ללא עלות נוספת בדרופל, יש צורך לבצע הגירה של תכנים ופיתוח נוסף בין גרסאות. SHAREPOINT מאפשרת מעבר חלק (יחסית) בין גרסאות אך המעבר הוא בתשלום.

ביצועים

דרופל מסופקת עם שכבת CACHE מובנית לביצועים מוגברים. הארכיטקטורה של דרופל מאפשרת שימוש בפתרונות להגשה של דפי אינטרנט מהר יותר מכל מערכת אחרת. ל SHAREPOINT יש רשימה מורכבת של יכולות ומגבלות (כמו מספר אפליקציות שיכולות לרוץ בו זמנית, גודל מסדי הנתונים וכו') בלתי עבירים. קיימת מגבלה מובנית במימוש אתרים גדולים (אתרי חדשות למשל).

מאפיינים טכניים

מערכת הפעלה

דרופל רצה על הכל - ווינדוז, לינוקס, יונקס….
SHAREPOINT נו - ווינדוז בלבד.

אינטגרציה

דרופל יכולה להתממשק עם כל אפליקציה שמציגה API (לרבות כלים של מיקרוסופט כגון ACTIVE DIRECTORY וכו'). SHAREPOINT עובדת על ממשקים למוצרי אנטרפרייז (כגון SALESFORCE) אך קיימת העדפה לעבודה באקו-סיסטמה של מוצרי מיקרוסופט.

תשתית

דרופל רצה על PHP 5.2.5 והלאה (מומלץ 5.3). SHAREPOINT תעשה שימוש ב .NET

שרת

דרופל על כל שרת (כמעט) : Apache, Nginx, Lighttpd, Cherokee, Microsoft IIS ועוד.
SHAREPOINT- Microsoft IIS

מסדי נתונים

דרופל:

  • Mysql 5.0.15 והלאה עם תמיכה ב PDO
  • PostgreSQL 8.3 והלאה עם תמיכה ב PDO
  • Microsoft SQL Server
  • Oracle
  • MongoDB

SharePoint (כמה משעמם) Microsoft SQL Server

מכל הסיבות הללו ועוד, אנו ממליצים על פיתוח אתרים בכלים שפותחו ויושמו לצורך יעודי ולא כהרחבה של היכולות. פיתוח אתרים הוא תחום מורכב ותובעני המחייב גמישות מחד ויכולת הענות מהירה לשינויים וצרכים חדשים. שמענו סיפורים רבים מדי לאורך השנים של פרויקטים כושלים שבהם צוותי פיתוח נאבקו להתגבר על חוסר הגמישות של SharePoint ביישום עיצובים גרפיים והתכונות הרצויות לצורך התאמה אישית.

קרא עוד ב:

שלושת הדברים שלא כדאי לעשות ב SHAREPOINT

http://betanews.com/2012/09/05/3-things-not-to-do-with-sharepoint